Keď sa obežné koleso otáča, plyn vstupuje do obežného kolesa zo vstupu axiálne a je tlačený lopatkou na obežnom kolese, aby sa zvýšila energia plynu, a potom prúdi do vodiacej lopatky. Vodiaca lopatka mení vychýlený prúd vzduchu na axiálny prúd a zároveň vedie plyn do difúznej trubice, aby ďalej premieňal kinetickú energiu plynu na tlakovú energiu, a nakoniec ho vedie do pracovného potrubia.
Lopatky axiálneho ventilátora fungujú podobne ako krídla lietadla. Ten však zdvíha krídla a podopiera váhu lietadla, zatiaľ čo axiálny ventilátor drží vzduch na mieste a posúva ho.
Prierez axiálneho ventilátora je zvyčajne krídlový. Čepeľ môže byť fixovaná v polohe alebo otáčaná okolo svojej pozdĺžnej osi. Uhol lopatky voči prúdu vzduchu alebo vzdialenosť medzi lopatkami môžu byť nenastaviteľné alebo nastaviteľné. Zmena uhla alebo rozstupu lopatiek je jednou z hlavných výhod axiálneho ventilátora. Malý rozstup lopatiek Uhol vytvára nižší prietok, zatiaľ čo zväčšujúci sa rozstup vedie k vyššiemu prietoku.
Pokročilé axiálne ventilátory môžu meniť rozstup lopatiek počas chodu ventilátora (podobne ako rotor helikoptéry), pričom podľa toho menia aj prietok. Toto sa nazýva axiálny ventilátor s nastaviteľnou lopatkou (VP).